Hund i Täby
I Täby finns flera hundlekplatser och ett hundbad vid Rönningesjön.
Kontakta oss
Ställ din fråga via webben
Täby kommun står för drift och underhåll av hundlekplatserna medan att Täby Hundsällskap har tillsynsansvar.
Hunden får inte vara lös på offentlig plats
I Täby kommun är det förbjudet att låta hunden vara lös på offentlig plats, med undantag för kommunens hundlekplatser som du hittar i norra Byängsparken (Ensta), Centralparken (Näsbypark) och på Ryavägen (Täby kyrkby), Hägernäs och Ella Gård. Sommaren 2023 öppnar även en ny hundlekplats i Visinge.
Det är viktigt att du som hundägare respekterar de regler som gäller i Täby kommun, som till exempel att din hund ska vara kopplad och att du plockar upp efter din hund.
Med hänsyn till närboende, använd endast hundrastgården följande tider:
Vardagar: Klockan 07.00 - 21.00
Helger: Klockan 09.00 - 21.00
Hundlekplatser i Täby
Namn |
---|
Hundlekplats Hägernäs
|
Hundlekplats i Ella gård
|
Hundlekplats i Täby kyrkby
|
Hundlekplatsen i Näsbypark
|
Norra Byängsparkens hundlekplats
|
Norra Byängsparkens hundlekplats
Norra Byängsparkens hundlekplats ligger nära Ensta krog och består av ett mindre skogsparti och en öppen gräsyta, totalt cirka 1500 kvadratmeter stor. Vid lekplatsen finns både picknickbord och belysning.
Hundlekplatsen ligger i direkt anslutning till busshållplatsen Ensta krog. Om du tar bilen finns parkeringsmöjligheter vid Ensta krog.
Hundlekplatsen i Näsbypark
Hundlekplatsen i Centralparken i Näsbypark är anpassad för både små och stora hundar. Den ligger norr om Norskogsbadet i närheten av E18, mellan Nytorps industriområde och Gökvägen. Närmaste parkering finns på Källtorpsvägen.
Hundlekplatsen i Täby kyrkby
Hundlekplatsen i Täby kyrkby ligger söder om Ryavägen bakom Skolhagenskolan och är cirka 3000 kvadratmeter stor. Den är indelad i två sektioner, en för små hundar och en för stora hundar. Närmaste parkering finns vid Skolhagenskolan.
Hundlekplatsen i Ella gård
Hundlekplatsen i Ella gård ligger i Enhagsparken norr om Enhagsvägen och är cirka 3500 kvadratmeter stor. Den är anpassad både för små och stora hundar.
Hundlekplatsen ligger cirka 500 meter från Roslagsbanans station och parkeringsmöjligheter finns vid infartsparkeringen som ligger vid Pentavägen.
Hundlekplatsen i Hägernäs
Hundlekplatsen i Hägernäs är cirka 3 000 kvadratmeter, så det finns gott om plats för hundarna att leka på. Lekplatsen är uppdelad i två områden; en för små hundar och en för stora och små hundar.
Närmaste parkeringsplats är vid Hägernäs station.
Se film från hundlekplatsen i Hägernäs
Hundbadet vid Rönningesjön
Vid Hästängen i Gribbylund finns ett inhägnat hundbad med ett picknickbord intill badet. Närmaste parkeringsplats är vid Ängsholmsparken.
Visinge
En ny hundlekplats byggs under våren 2023. Den öppnar sommaren 2023.
Till hundägare
Du som hundägare har ansvar över din hund. Det innebär att du som hundägare också är ansvarig för skador som hunden eventuellt orsakar, även om någon annan har hand om den. I ditt ansvar ingår också att känna till vilka lagar och regler som gäller.
Hunden får inte vara lös på offentlig plats
I Täby kommun är det förbjudet att låta hunden vara lös på offentlig plats, med undantag för kommunens hundlekplatser som du hittar i norra Byängsparken (Ensta), Centralparken (Näsbypark) och på Ryavägen (Täby kyrkby).
För ledarhundar, service- och signalhundar och polishundar gäller inte kopplingstvånget.
Hundar får inte vara på badplatser, med undantag för hundbadet i kommunen. Inte heller på lekplatser, idrottsplatser och bollplaner får hundar vara.
När en hund inte hålls kopplad ska den ha halsband på sig med ägarens namn, adress och telefonnummer.
Från 1 mars till 20 augusti gäller jaktlagen och då måste hundar hållas under extra tillsyn på grund av att de vilda djuren föder sina ungar.
När du rastar din hund är du skyldig att plocka upp hundbajset enligt kommunens lokala ordningsföreskrifter. Ha alltid med dig hundbajspåsar att plocka upp med. Polisen kan utfärda böter om man inte följer ordningsföreskrifterna.
I kommunens friluftsområden, naturreservat, vandringsleder och andra offentlig platser ska hundar alltid hållas kopplade enligt kommunens ordningsföreskrifter.
Under perioden 1 mars till 20 augusti gäller dessutom jaktlagen och hundar måste hållas under extra tillsyn. Syftet är att skydda de vilda djuren under den känsliga tiden när djuren föder sina ungar. Under övriga månader ska hunden också hållas under tillräcklig kontroll och tillsyn att den hindras från att driva och förfölja vilda djur.
I ett naturskönt område i Täby kyrkby finns en av de äldsta djurbegravningsplatserna i landet. Här vilar tusentals hundar, katter och andra husdjur. Täby djurbegravningsplats drivs av en ideell förening.
Hund i varm bil
En hund får aldrig lämnas i en varm bil. Hundar svettas inte som vi människor och blir lätt överhettade. Även tidigt på dagen när temperaturen bara är 20 grader eller om det är molnigt blir det snabbt varmt i bilen.
Tid på dagen | Temp ute | Väder | Temp. i bilen |
08.30 | + 14 °C | skugga | + 19 °C |
09.30 | + 18 °C | skugga | + 38 °C |
10.30 | + 20 °C | blandat | + 47 °C |
11.10 | + 20 °C | sol | + 57 °C |
12.00 | + 23 °C | sol | + 62 °C |
13.30 | + 22 °C | sol | + 85 °C |