Vårens kulturprogram i Täby
7 januari 2026, kl. 08:01 - Fritid & kultur
Körsång och opera på Tibble teater
Vårprogrammet inleds med Bellinis opera I Puritani den 10 januari på Tibble teater - en livesändning direkt från operahuset Metropolitan i New York. Operavåren fortsätter sedan med Tristan och Isolde den 21 mars, och Eugen Onegin den 2 maj.
På Internationella kvinnodagen den 8 mars visas föreställningen ”Kvinnor ställer till en scen” av den framstående Uppsalakören La Cappella. Den 3 maj kommer Romeo & Julia Kören tillbaka till teatern med den dansanta konserten Mascherata, fylld med musik av renässansens största hitmakare Bartolomeo Tromboncino.
Föreställningar i Täby kulturhus
Först ut på kulturscenen är kulturmatinén Povels Naturbarn den 1 februari. Lotta Ramel, Mikael Ramel och Backa Hans Eriksson sätter sin egen prägel på texter och melodier av Povel Ramel.
Här visas också familjeföreställningarna Clownkalas med Dotterbolaget den 14 februari, och Astons stenar med Teater Pero den 7 mars. Den 22 mars kommer även kulturmatinén Frank Sinatra – Livet och musiken, med sångaren Jakob Sollevi och pianisten Filip Ekestubbe.
Författaraftnar och andra evenemang på biblioteken
I vår kommer flera kända författare som Bea Uusma, Lena Andersson och Jan Guillou till Täbys bibliotek för att samtala om sina senaste litterära verk. Här anordnas även aktiviteter för barn och unga på deras fritid, såsom sagostunder, läsklubbar, After School, familjelördagar och lovaktiviteter.
Barnens kulturdag
För fjärde året i rad arrangeras Barnens kulturdag i Täby kulturhus. Den 14 mars fylls kulturhuset med scenkonst och aktiviteter för barn upp till 12 år.
Konstutställningar
Du som är intresserad av konst kan besöka gallerierna på Karby gård och Ensta krog för utställningar och musik- och konstkvällar. I vår visar också Huvudbiblioteket barns konst under Barnens vårsalong. Missa inte heller Månadens konstnär, ett samarbete mellan Täby kommun och konstföreningen ART-MICS, där konst visas på huvudbiblioteket.
Bibliotekens evenemang
Biblioteken i Täby anordnar också sagostunder, författaraftnar och andra aktiviteter för vuxna och barn i olika åldrar.