Ängsholmsskolan rockar sockorna

23 mars 2026, kl. 16:24 - Förskola & skola

När Ängsholmsskolan uppmärksammade världsdagen för Downs syndrom fylldes skolan av sång, uppträdanden och dans med fokus på allas lika värde.

Världsdagen för Downs syndrom och rocka sockorna uppmärksammades med aktiviteter där både elever och personal deltog. Genom att bära olika strumpor visade de att olikheter är något att vara stolt över.

Firandet präglades av glädje och gemenskap. Samtidigt blev det ett tillfälle att lyfta vikten av att respektera varandra och att alla har rätt att vara sig själva.

– Vi firar att alla är olika. Alla har rätt att få vara vem man vill, eller hur man är, säger Lisa Wallén, lärare på Ängsholmsskolan.

På Ängsholmsskolan är arbetet med att skapa en trygg och inkluderande miljö en del av vardagen. Rocka sockorna är ett av flera sätt att synliggöra det arbetet.