Täbyelever har samlat in närmare 200 000 till Musikhjälpen sedan 2013
12 december 2025, kl. 19:53 - Förskola & skola
Bakom årets insats står skolans eventgrupp – en blandad skara som brukar ordna fredagsevent med allt från tv-spel till quiz. I december växlar de alltid om till ”välgörenhetsläge” och i år föll valet på att visa upp och auktionera ut elevernas egen konst som en del av insamlingen till Musikhjälpen.
Vernissagen, som pågått mellan 8–12 december, har bestått av elevernas konstverk som ställts ut i entréhallen. Besökare har kunnat lägga bud på verken under veckan och intäkterna går oavkortat till Musikhjälpen.
Björn Wennerberg
– Det är så roligt att se elevernas kreativitet ta form och att deras engagemang bidrar till ett gott ändamål gör det hela ännu bättre, säger Björn Wennerberg, IT-support och ansvarig för insamlingen på Skarpängsskolan.
Den sammanlagda budgivningen ligger just nu på runt 5 000 kronor och tillsammans med övriga insatser, bland annat försäljningen av egenbakade kladdkakemuffins, beräknas Skarpängsskolan nå omkring 14 000 kronor till Musikhjälpen i år. Sedan starten 2013 har skolan samlat in närmare 200 000 kronor.