Gå till innehåll

Dagvattendamm i Näsa äng

Täby kommun kommer skapa en dagvattendamm på Näsa äng. Det är en mindre damm som ska anläggas, med omkring 500 kvadratmeter lågvattenyta. Arbetet planeras starta i september och pågå till våren 2027.

Detta ska göras

Dammen ska rena dagvatten som idag rinner orenat ut i anslutning till badplatsen. Den kommer rena vatten från Näsbyparks centrum och kringliggande områden med vägar och bebyggelse.

Dammen kommer att placeras i området direkt invid parkeringsplatsen på Sjövägen.

Bild som visar var dagvattendammen kommer att placeras.

Det kommer även planteras en stor mängd blommande strandvegetation runt dammen. Dammens syfte är att rena dagvattnet som idag rinner ut i havet strax söder om badplatsen. Utöver detta skapas miljöer för att bidra till ökad biologisk mångfald samt nya möjligheter till rekreation för närboende och besökare.

Påverkan på omgivning

Arbetet med dammen genomförs med stor försiktighet och anpassas till omgivningen.

  • Den främsta påverkan på befintlig natur är att ett par större träd kommer behöva tas ned för att få plats med dammen. Detta har noga utretts med avseende på naturvärden.
  • Befintligt gångstråk i södra delen (från Sjövägen och ned till stranden) kommer ersättas med en gångbrygga tvärs över dammen.
  • Lekplatsen ska kompletteras med ett staket i delen som vetter mot dammen.

Tidplan

Anläggningsarbetet är planerat till september 2026 och väntas ta ungefär sex månader, beroende på väderförhållandena. Plantering och sådd utförs under våren 2027.