Servisanmälan
Innan du ansluter dina vatten- och avloppsledningar till kommunens ledningsnät ska vi upprätta en förbindelsepunkt och anlägga två eller tre servisledningar. För detta krävs att du gör en servisanmälan.
VA-servis är ledningen som förbinder en fastighets enskilda ledning med kommunens ledningsnät. Ofta finns tre serviser per fastighet - för dricksvatten, spillvatten och dagvatten. Ibland behövs inte servisen för dagvatten eftersom detta kan tas omhand på annat sätt inom fastigheten.
Förbindelsepunkt kallas den punkt på servisen där förbindelsen sker mellan de enskilda ledningarna och kommunens ledningsnät. Förbindelsepunkten upprättas i nära anslutning till fastighetsgräns. Gör servisanmälan innan du planerar ditt VA så att du vet var förbindelsepunkten finns.
Förutsättningarna för att få en VA-servis är att fastigheten ligger inom kommunens verksamhetsområde för allmänna vattentjänster. För dagvatten gäller även att avledningen inte med fördel kan ske på annat sätt.
När servisanmälan gjorts och förbindelsepunkt upprättats och meddelats, ska en anläggningsavgift betalas enligt gällande VA-taxa. Denna avgift blir lägre om du tar hand om ditt dagvatten själv. Blankett för servisanmälan finns i pappersformat, men du kan även göra anmälan som e-tjänst.
Kommunens arbetsledare för VA-driften ska alltid inspektera utförd anslutning innan den tas i drift.
Tillfälligt vatten och avlopp
Kontakta VA-enheten vid frågor som gäller tillfälligt vatten och avlopp, till exempel byggvatten/byggavlopp.