Nya tennisbanor i Erikslund
I helgen invigdes nya utomhusbanor för tennis i Erikslund. Många Täbybor kom förbi för att se fartfyllda tennismatcher från Täby tennisklubb och fika i solen.

Carl Henrik Svenson (M), kultur- och fritidsnämndens ordförande i Täby, och Klas Bergström, ordförande i Täby tennisklubb, klippte invigningsbandet med hjälp av två unga tennisspelare.
.webp)
Fler satsningar på idrotten
Utomhusbanorna är en del av Täby kommuns satsningar på idrotten 2026. Efter sommaren invigs en ny motorikhall i Täby kyrkby och nya omklädningsrum vid Ella bollplan. Under året renoveras Grindtorpshallen och omklädningsrum vid Ensta krog. Motionsspår och konstgräsplaner rustas också upp. För att möjliggöra spel året om byts även underlaget på Hägernäs fotbollsplan, från naturgräs till konstgräs.